ČASTÉ OTÁZKY

Jak často je dobré absolvovat shiatsu?

To je na vás. Můžete chodit jednou za dva týdny či jednou týdně. Pro dosažení změn je zprvu dobré absolvovat 3-6 ošetření ve zhruba 14denních intervalech. Poté uvidíte, zda budete chtít docházet jednou za měsíc, nebo občas podle chuti a potřeby.

Jak se připravit na ošetření?

Není třeba žádná speciální příprava! Přineste si pohodlné oblečení z přírodního materiálu.

Jak zesílit účinky ošetření?

Abyste z ošetření dostali maximum, je dobré vyvarovat se několik hodin před ošetřením těžkého jídla, kávy a alkoholu. Totéž vlastně platí i po ošetření, kdy je dobré více pít (vodu či bylinkový čaj). Nejlepší je naplánovat si po ošetření klid a odpočinek.

Pomáhá shiatsu na nachlazení?

Ano, pokud je nemoc v samém počátku. Shiatsu ale není dobré absolvovat v nejakutnější fázi onemocnění, tedy ve stavu, kdy máte horečku, chcete být v posteli a nepřejete si žádné zásahy. Při rekonvalescenci shiatsu napomáhá rychlejšímu zotavení.

Proč mě slyšíte při masírování funět?

Vědomé hlasité dýchání mi pomáhá při práci s energií, zároveň vás tím můžu pobízet k nádechu či výdechu.

Je shiatsu bezpečné v těhotenství?

Shiatsu budoucím maminkám prospívá. Dlouhodobé klientky mohou masáž absolvovat dle svého pocitu a bez omezení. Pokud ke mně přicházíte už těhotná, doporučuji začít od čtvrtého měsíce těhotenství. Masáž pomáhá s bolestmi zad, fyzickými nevolnostmi či otékáním končetin. Také má dobrý vliv na případnou nervozitu či úzkost, týkající se porodu. Jemným a přirozeným způsobem posiluje navázání vztahu s miminkem a vzájemnou komunikaci. Po porodu můžete pokračovat s vlastní jemnou intuitivní masáží miminka. (Výborný článek na toto téma najdete na webu Shiatsu asociace.)

Pomáhá shiatsu s vážnými nemocemi?

Shiatsu je doplňková, nikoli primárně léčebná metoda. Vážnější zdravotní problémy je tedy vždy třeba řešit s lékařem. Shiatsu však může pomoci rychlejšímu průběhu léčby a hojení. V případě vážných nemocí může vhodně doplnit klasickou léčbu a mírnit obavy z nemoci.